Zbirka igrač družine Marton

Poleti 2016 je Pomurski muzej Murska Sobota prejel v last zbirko igrač, ki je nastajala od leta 1968 v družini Marton iz Dolge vasi. Z leti, ko se je družina povečala še za enega člana, se je zbirka širila. Ohranila se je izredno obsežna zbirka okrog 300 kosov plišastih, gumijastih in plastičnih igrač, punčk, avtomobilčkov, kock in sestavljank, družabnih iger, športnih rekvizitov in otroških knjig v slovenskem, madžarskem in srbohrvaškem jeziku.

V zbirki najdemo izdelke slovenske Mehanotehnike iz Izole (kocke Bimo in Mali graditelj, telefoni, Človek ne jezi se in šah), hrvaške Biserke iz Zagreba (gumijaste cvileče igračke in figurice, npr. Ostržek, palčki, živalce), kocke Lego, karte Piatnik, avtomobilčke britanskih (Matchbox), italijanskih, francoskih, nemških in azijskih proizvajalcev.

Igrače so bile najpogosteje kupljene v Sloveniji, oz. takratni Jugoslaviji, pa na Madžarskem in v Nemčiji. Nekatere so bile izdelane doma, po navodilih iz revij, nekatere pa so podarili sorodniki oz. prijatelji.

S pričujočo razstavo se Pomurski muzej zahvaljuje družini za eno najštevilčnejših zbirk igrač, ki je bila podarjena muzeju, hkrati pa želi obiskovalcem predstaviti njeno vrednost, ne v gmotnem, temveč v čustvenem oziru.

Želimo si, da bi se ob ogledu razstavljenih igrač utrnil spomin na lepoto in brezskrbnost otroštva, morda pa tudi spodbudil razmislek o igračah doma, ki so zametek vaše lastne ali morebiti kdaj v prihodnje dopolnitev naše muzejske zbirke.

Razstava je na ogled v 1. nadstropju soboškega gradu (nekdanja muzejska recepcija, predprostor grajske dvorane), v terminih odprtja PMMS.

Otvoritev razstave na Mednarodni dan muzejev, 18. maja 2017