Mura odprto - ulična razstava

Razstava fotografij, prikazujočih delavke v tovarni Mura v 50. letih 20. stol.

V centru Murske Sobote, na Slovenski in Kocljevi ulici ter na Trgu kulture je v izložbah različnih lokalov bila na ogled ulična razstava Pomurskega muzeja Murska Sobota, ki je na črno-belih fotoplakatih prikazovala delavke nekdanje Tovarne oblačil in perila Mura. Fotografije so iz dokumentacije Pomurskega muzeja Murska Sobota in so nastale sredi 20. stoletja. Za javnost so bile na razstavnih lokacijah in v muzeju na voljo brezplačne razglednice z motivi s fotografij.  V času odprtja razstave so bile portretirane delavke, ki jih je ujel fotograf v svoj objektiv, še anonimne, upamo pa, da bomo dobili tudi njihova imena.

V okviru projekta MURA ODPRTO so bilefotografije iz kabineta umetniškega fotografa Jožeta Kološe-Kološa predstavljene v javnem prostoru v mestnem srediču.

Tovarna Mura je eden tistih socialnih okvirov, ki se je tako ali drugače dotaknil vseh prebivalcev Slovenije in iz katerega se da zgraditi vrsto novih razmislekov o lastni identiteti in razvojnih ciljih. S projektom se muzej predstavlja kot nosilec zgodovinskega spomina, kot skrbnik predmetov in idej, ki z delovanjem muzeja postajajo vrednote, iz katerih generira novo dogajanje. Vsebino gradi na razvoju največje konfekcijske industrije v srednji Evropi, ki je v pretežno ruralni prostor prva prinesla sodobno oblikovanje na področju oblačilne kulture in medijskega komuniciranja ter nove blagovne znamke. Mura je Mursko Soboto in regijo povezovala s sodobnimi modnimi trendi ter predstavlja enega tistih socialnih okvirjev, ki se je dotaknil vseh in iz katerega se da zgraditi nove razmisleke o lastni identiteti in razvojnih ciljih.