e-documenta Pannonica

Pod imenom E-DOCUMENTA PANNONICA  se je izvajal projekt, katerega namen je oblikovanje interdisciplinarne baze verodostojnih arheoloških, etnoloških, kulturno-zgodovinskih in biografskih podatkov o kulturni dediščini izbranih 120 krajev na čezmejnem slovensko-madžarskem območju – Prekmurja v Sloveniji in Železne županije na Madžarskem.

Partnerji v projektu:

POMURSKI MUZEJ
MURSKA SOBOTA
(vodilni partner)
POKRAJINSKI ARHIV MARIBOR ZAVOD ZA TURIZEM IN
KULTURO BELTINCI

SAVARIA MEGYEI HATÓKÖRÚ
VÁROSI MÚZEUM
(Mestni muzej Savaria)
MAGYAR NEMZETI LEVÉLTÁR,
ARHIV ŽELEZNE ŽUPANIJE –
Vas Megyei Levéltár (Arhiv Železne županije)

V projektu so sodelovale institucije, ki se profesionalno ukvarjajo s kulturno dediščino čezmejnega območja, in sicer jo evidentirajo, zbirajo, raziskujejo, varujejo, hranijo in z njo komunicirajo. Skozi partnerstvo so vzpostavile skupno metodologijo zbiranja, hranjenja in objavljanja podatkov o kulturni dediščini, ki so jo prenesle v trajno obliko strokovnega sodelovanja.

Temeljni izdelki projekta so:

• skupna, interdisciplinarna baza podatkov projektnih partnerjev o kulturni dediščini čezmejnega območja v dveh jezikih;
  • spletni portal z interaktivno karto krajev za splošno javno rabo v treh jezikih;
  • skupna informacijska pisarna.

Korist od izdelkov projekta, predvsem pa od spletnega portala, imajo študenti, učitelji, organizatorji turistične ponudbe, turistični vodiči, lokalne skupnosti, podjetja in drugi; vsi, ki kulturno dediščino uporabljajo za izobraževalne, promocijske in gospodarske namene.

Cilj projekta je povečanje količine strokovno preverjenih podatkov o kulturni dediščini, njihove javne dostopnosti in splošne rabe. Izdelki projekta e-documenta Pannonica so namenjeni vsem, ki jih zanimajo zgodovina in raznolikost kulturne dediščine krajev čezmejnega območja ter doseganje njihove večje prepoznavnosti in prisotnosti v turistični ponudbi obeh držav.

Medijske objave

• Trije projekti kulturne dediščine Programa Interreg SI-HU

»E-documenta Pannonica med navdušujočimi primeri projektov kulturne dediščine Interreg v okviru evropskega leta kulturne dediščine 2018«

»Oblikovati bazo verodostojnih podatkov o kulturni dediščini 120 krajev.«